Jak dobrać szczotki węglowe odpowiednie do urządzenia?

Praca elektronarzędzi powoduje naturalne zużywanie się materiałów eksploatacyjnych takich jak szczotki węglowe, przekładnie kątowe, łożyska i wiele innych.

Ze względu na ruch obrotowy silnika najszybszemu zużyciu ulegają szczotki oraz łożyska.

O ile narzędzie nie jest wyposażone w silnik bezszczotkowy prędzej czy później staniemy przed koniecznością ich  wymiany.

Prawie wszyscy producenci elektronarzędzi zalecają stosowanie oryginalnych podzespołów pod rygorem utraty gwarancji.  Co jednak gdy gwarancja już nie obowiązuje lub nie zależy nam na jej utrzymaniu, a liczą się dla nas koszty obsługi elektronarzędzia?

Właśnie wtedy możemy zastosować zamienniki szczotek węglowych.

Na naszym rynku występuje wielu producentów, importerów i sprzedawców części do elektronarzędzi, stajemy przed dylematem który zamiennik wybrać i jaki będzie jego wpływ na długość pracy maszyny.

W tym artykule postaram się przekazać wiedzę o odpowiednim doborze szczotek węglowych, a właściwie to  o skutkach niewłaściwego ich dobrania.

Pierwszym podstawowym zadaniem jest sprawdzenie wymiarów szczotki. Musimy mieć pewność, że zmieści się ona do szczotkotrzymacza zastosowanego w naszym urządzeniu,  oraz nie będzie za luźna. W tym celu możemy sprawdzić jej wymiary w bazie danych sklepu www.szczotki-weglowe.pl  Jeśli natomiast w w/w bazie nie ma danej maszyny najlepiej wyjąć  starą szczotkę i zmierzyć jej wymiary suwmiarką. Czasami zdarza się, że szczotka jest tak zużyta, że nie mamy co mierzyć, wtedy naszym jedynym wyjściem jest odszukanie typu szczotki w Internecie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest materiał z którego wykonana jest szczotka. Musi on być identyczny z tym jaki preferuje producent. Materiały z których wykonane są szczotki to:

  • elektrografity,
  • węgle twarde i węglografity,
  • grafity naturalne,
  • metalografity (miedzio-grafity, srebro-grafity),
  • grafity nasycane żywicą.

Jak widać można się w tym pogubić i łatwo o błąd.

Kupując zamienniki przez Internet często naszym jedynym kryterium wyboru jest cena, w przypadku najtańszych zamienników materiał wykonania szczotki to najczęściej silvergrafit, charakteryzuje się on wysoką twardością oraz niskim zużyciem w stosunku do normalnego węgla. Większość znanych producentów elektronarzędzi nie stosuje tego materiału i założenie go w maszynie ma znaczący wpływ na długość jej pracy. Na zdjęciach zamieściłem przykłady pochodzące z mojego serwisu elektronarzędzi.

 

Jak więc nie popełnić błędu?

Oto kilka rad:

  • W ogłoszeniach sprzedawców internetowych najczęściej występują wymiary oraz typy maszyn do których dane szczotki węglowe pasują jeśli w ogłoszeniu mamy: Szlifierka młot Młotowiertarka i wymienione nazwy kilku producentów wiadomo już że sprzedawca nie ma pojęcia o tym co sprzedaje, inne gatunki materiału stosuje się do szlifierek inne do młotów i wiertarek.
  • Sprawdzamy czy w szczotce zastosowany został bezpiecznik, jeśli tak to czy zastosowany jest w obu szczotkach. W przypadku niektórych elektronarzędzi tę funkcję często spełnia rowek wydrążony w szczotce. Blaszka szczotko trzymacza blokuje się na końcu tego rowka uniemożliwiając styk przewodu lub sprężyny szczotki z komutatorem wirnika.
  • Unikać materiału typu silvergrafit chyba że producent narzędzia przewidział jego zastosowanie. Materiał można poznać po odcieniu oraz charakterystycznej połyskliwości i szklistości.
  • Sprawdzić stan wiedzy sprzedawcy na temat produktów które oferuje.